Lögarängen Open Water den 15 augusti 2009. 

 

 
Arrangör: Västerås Simsällskap  
Tävlingsledare: Ola Lövgren  
Speaker: Ola Lövgren  

Inbjudan: arrangörens inbjudan

 
Plats: Utanför Lögarängsbadet i Västerås, simning i Mälaren.  
   

   

 

Några bilder från evenemanget

img_88702009-08-15___13_42_12_50pct.jpg Efter_starten_loga_open_water_88802009-08-15___14_03_12 efter_första_bojen_loga_open_water_88862009-08-15___14_06_30.jpg längs_stranden_loga_open_water_88912009-08-15___14_08_58.jpg mot_piren_loga_open_water_89012009-08-15___14_18_34.jpg
 först_i_mål_loga_open_water_89122009-08-15___14_21_14.jpg  tvåa_i_mål_loga_open_water_89182009-08-15___14_24_32.jpg  trea_loga_open_water_89212009-08-15___14_25_16.jpg  mr_elba_loga_open_water_89322009-08-15___14_28_06.jpg  nestor_loga_open_water_89352009-08-15___14_28_44.jpg
 elba_2010_kanske_loga_open_water_89392009-08-15___14_29_28.jpg  elba_2010_kanske-2_loga_open_water_89462009-08-15___14_31_12.jpg  tuff_passage_loga_open_water_89652009-08-15___14_36_00.jpg  slut_loga_open_water_89952009-08-15___14_51_18.jpg  
         

 

Antal deltagare:  28

Result:

Resultat


Dam- resp Herrklassen (nedan)(resultat_alla resultat_alla som html-fil; resultat_masters som html-fil

 

Lögarängen Open Water 2009 2009-08-15
  Klass: D
Angela Fox SK Ran 19:09:59
Mari Sorvari Sundsbmk 24:05:80
Amanda Löfgren Västerås SS 27:23:87
Alice Ståhle Västerås SS 29:09:60
Jenny Kindgren SK Nautilus 29:12:80
Anneli Östlund Västerås SS 32:14:18
Kia Visén Falu SS 38:09:06
Bia Friberg Olsbo Högalpina SF 40:52:07
Bitte Folkeson Welch Späckhuggarna Uppsala 48:54:31
  Klass: H
Fredrik Guldstrand SK Ran 22:24:49
Joel Bäckman Sundsvalls SS 23:16:17
Patrick Byrd Jönköpings SS 24:56:56
Per-Olof Branzell Västerås SS 25:18:68
Pär-Anders Fahlén Västerås SS 25:24:31
Lars Ekdahl Västerås SS 26:11:45
Lars Backlund Mariestads SS 26:43:58
Mikael Segerholm Västerås SS 27:53:22
Jan Wiberg Olsbo Högalpina SF 28:58:88
Mattias Fahlén Västerås SS 29:43:85
Anders Karlsson Västerås SS 30:04:61
Martin Carlsson Täby 32:15:28
Alexander Molin Uddevalla 32:16:22
Gustav Ramfjell Tyresö 32:22:09
Anders Visén Falu SS 32:49:94
Hamish Sutherland IK Fyris Triathlon 35:50:41
Christopher Folkeson Welch Späckhuggarna Uppsala 41:43:00
Jari Pyyluoma Kista 42:43:07
Henrik Folkeson Welch Späckhuggarna Uppsala 48:52:61

Bilder:

loga_open_water1.jpg

 

loga_open_water2.jpg